30-lecie Stowarzyszenia Ośrodków Szkolenia Kierowców w Warszawie

Tegoroczne spotkanie przedświąteczne członków SOSK w Warszawie stało się okazją do uczczenia 30-lecia powołania do życia naszego Stowarzyszenia, które funkcjonuje w przestrzeni polskich organizacji pozarządowych od roku 1994.
Skromny tort,  na którym świeczki zdmuchnął gość spotkania Prezes PIOGOSK Krzysztof Szymański, kontrastuje z liczbą lat i działań podjętych przez członków SOSK na przestrzeni tych 30 lat, ale przecież nie forma i sposób świętowania są decydujące o ocenie dokonań, z których członkowie SOSK mogą być dumni.

Misją Stowarzyszenia jest stwarzanie warunków dla systematycznego podnoszenia jakości szkolenia mającego wpływ na bezpieczeństwo ruchu drogowego,  z czego wynika przewidziana w Statucie możliwość tworzenia wraz z innymi podmiotami i przystępowania SOSK do różnych organizacji  krajowych i międzynarodowych zajmujących się tą problematyką.

W roku 2019 SOSK przystąpił do Europejskiej Karty Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Tym samym nasze Stowarzyszenie stało się organizacją deklarującą wspieranie działań podejmowanych przez Komisje Europejską w zakresie BRD. European Road Safety Charter to platforma współpracy partnerów z krajów członkowskich z instytucjami unijnymi. Przedstawiciele SOSK biorą udział w międzynarodowych konferencjach organizowanych przez ERSC.

Innymi zadaniami wynikającymi z misji Stowarzyszenia jest organizowanie kursów, wykładów i seminariów w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego, techniki jazdy oraz zagadnień pokrewnych , zarówno dla członków i ich współpracowników, jak i dla całego środowiska szkoleniowego Warszawy i okolic, co realizowane jest przez tradycyjne coroczne spotkania środowiska szkoleniowego, do udziału w których zapraszani są, przedstawiciele władz centralnych i samorządowych oraz instytucji branżowych omawiane są zagadnienia bieżąco nurtujące szkolących kierowców oraz organizowanie szkoleń dla instruktorów nauki jazdy. W czasie  tegorocznego organizowanego przez SOSK II Warszawskiego Forum Kierowników OSK i Instruktorów Nauki Jazdy, głos, między innymi, zabierali  Pani Renata Rychter Dyrektor Departamentu Transportu Drogowego Ministerstwo Infrastruktury, Pan Tomasz Matuszewski – Zastępca Dyrektora  WORD w Warszawie oraz Pan Radosław Potrac pedagog specjalny terapeuta, absolwent Akademii Pedagogiki Specjalnej z 20 letnim stażem jako nauczyciel i pedagog wspierający, wyróżniony tytułem Nauczyciela Roku 2023,  omawiający nurtujący środowisko szkoleniowe temat – Współpraca z kursantami ze spektrum autyzmu, zespołem Aspergera, zespołem nadpobudliwości psychoruchowej ADHD. Spotkanie obu Panów zaowocowało szkoleniem egzaminatorów na prawo jazdy w warszawskim WORDzie, podczas którego rozmawiano o kandydatach na kierowców z ASD i nieneurotypowością. W wyniku warsztatów pojawiły się różne wyzwania, w tym zasadność zmian w prawie, którymi w przyszłości należy się zająć, podczas organizacji szkoleń dla kandydatów na kierowców, ich egzaminowania oraz przygotowania do funkcjonowania w roli kierowcy.

SOSK włącza się również w działania innych stowarzyszeń, organizacji, instytucji władz lokalnych i szkół propagujących poprawę bezpieczeństwa na drodze oraz edukację w tym zakresie. Nasi członkowie uczestniczą w festynach adresowanych do społeczeństw lokalnych poświęconych bezpieczeństwu, jak również zajęciach dla dzieci i młodzieży zwiększających ich wiedzę
i umiejętności w zakresie bezpiecznego korzystania z infrastruktury drogi.
Stowarzyszenie wspiera różnorodne inicjatywy, takie jak konkursy i rajdy, promujące bezpieczeństwo na drodze, w tym edukację w zakresie pierwszej pomocy, czego szczególnym wyrazem było współorganizowanie przez 9 lat Praskich Konkursów Szkół Podstawowych
z Pomocy Przedmedycznej – „Pięć Złotych Minut”.

SOSK włącza się w akcje społeczne nakierowane na realizację rozwiązań zwiększających bezpieczeństwo ruchu drogowego. Inspirujemy i wraz z innymi partnerami społecznymi staramy się o  zmiany organizacji ruchu w newralgicznych i szczególnie niebezpiecznych miejscach na warszawskich ulicach. Przedstawiciele SOSK biorą udział
|w pracach Mazowieckiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

 

Nie do pominięcia jest również wrażliwość społeczna członków SOSK inspirujących
i włączających się w działania na rzecz potrzebujących wsparcia materialnego np.: misjonarzy pozostających pod opieką MIVA Polska – Transport dla misjonarzy, czy uchodźców wojennych, a także dzieci w szpitalach i ośrodkach wychowawczych.

 

Podsumowując można śmiało stwierdzić, że te 30 lat istnienia SOSK, nie było jedynie czasem funkcjonowania w zapisie sądowym, ale było czasem owocującym w ważne dla społeczeństwa działania na jego rzecz.

 

 

 

Jan Szumiał

Prezes SOSK w Warszawie